Komu przysługuje pomoc
Pomocy społecznej udziela się z powodu (art. 7 ustawy o pomocy społecznej):
- - ubóstwa,
- - sieroctwa,
- - bezdomności,
- - bezrobocia,
- - niepełnosprawności,
- - długotrwałej lub ciężkiej choroby,
- - przemocy w rodzinie,
- potrzeby ochrony macierzyństwa lub wielodzietności,
- - bezradności w sprawach opiekuńczo-wychowawczych i prowadzenia gospodarstwa domowego, zwłaszcza w rodzinach niepełnych lub wielodzietnych,
- - braku umiejętności w przystosowaniu do życia młodzieży opuszczającej placówki opiekuńczo-wychowawcze,
- - trudności w integracji osób, które otrzymały status uchodźcy,
- - trudności w przystosowaniu do życia po zwolnieniu z zakładu karnego,
- - alkoholizmu lub narkomanii,
- - zdarzenia losowego i sytuacji kryzysowej,
- - klęski żywiołowej lub ekologicznej.
Prawo do świadczeń przysługuje osobom i rodzinom, których posiadane dochody nie przekraczają kryteriów dochodowych ustalonych w oparciu o próg interwencji socjalnej, przy jednoczesnym wystąpieniu co najmniej jednej z w/ w okoliczności.
W systemie pomocy społecznej przez rodzinę rozumie się osoby spokrewnione i nie spokrewnione, pozostające w faktycznym związku, wspólnie zamieszkujące i gospodarujące.
Kryterium dochodowym dla osoby samotnie gospodarującej jest dochód nie przekraczający kwoty 477zł, natomiast dla osoby w rodzinie - kwota 351 zł (art. 8 ustawy). Rada gminy, w drodze uchwały, może podwyższyć kwoty uprawniające do zasiłków okresowego i celowego.
Osobie odbywającej karę pozbawienia wolności nie przysługuje prawo do świadczeń z pomocy społecznej. Osobie tymczasowo aresztowanej zawiesza się prawo do świadczeń z pomocy społecznej. Za okres tymczasowego aresztowania nie udziela się świadczeń (art. 13 ustawy o pomocy społecznej).
Poprawiony (poniedziałek, 11 lipca 2011 10:19)